Skip to main content

Що робити, якщо ви знайшли чужі документи

Якщо ви знайшли чийсь документ (паспорт, водійське посвідчення, студентський квиток, банківську картку) і розшукуєте власника цього документу, перш за все пам'ятайте про нерозголошення персональних даних. 

Вичерпного переліку що є персональними даними, а що ні – не існує. Варто керуватися простим правилом: якщо за якимись даними можна чітко ідентифікувати людину – значить ці дані персональні.

Таким чином, ваш паспорт, водійське посвідчення, студентський квиток чи платіжна картка є джерелом персональних даних, захищеним законом.

Закон покладає на усіх, навіть сторонніх людей, обов’язок забезпечити захист персональних даних від незаконної обробки та незаконного доступу до них. Саме тому, у разі знахідки документів чи карток, головний принцип – не нашкодити їхньому власнику.

У випадку знахідки документів

Соцмережі. Якщо ви все ж прагнете знайти власника загублених документів через соцмережі, зверніть увагу на такі поради:

– уникайте публікації оригінальних фотографій документів. Це привертає увагу шахраїв та може призвести до неконтрольованого поширення персональних даних людини;

– утримайтеся від розкриття реквізитів документів (наприклад, не зазначайте серію та номер паспорта, дату народження, адресу місця прописки тощо);

– у повідомленні про знахідку обмежтесь згадкою про місце знахідки, вид документу та прізвище, ініціали власника;

– та ще раз зважте шанси свого допису дійти до власника документів. Сумнівно, що у спільноті чи чаті на 100 осіб перебуває власник документів, знайдених на залізничній станції. Інша справа – закрита група чи спільнота житлового комплексу, де знайшлися документи та дійсно може проживати їх власник.

У такому разі краще опублікувати оголошення на Lafmap www.lafmap.com , таким чином ви покажете приблизне місце, де ви знайшли цей документ. Власник зможе на карті перевірити місця, де він бував, коли втратив свої документи і легше, ніж через соцмережі, знайти ваше оголошення і сконтактуватися з вами.

Поліція. Найчастіше ми не знайомі із власником загублених документів, а тому не можемо «негайно повідомити про знахідку особу», яка загубила документи і повернути їх. Вдалим рішенням є передати знахідку до поліції – повідомте про неї за спецлінією 102, або зверніться до найближчого екіпажу поліції.

Бюро знахідок. Дещо архаїчний спосіб, про існування якого багато хто і не здогадується. Попри це, такі бюро існують у Київському метрополітені, підрозділах патрульної поліції та при центрах надання адміністративних послуг. На жаль, вичерпного переліку бюро знахідок не існує, тому в кожному населеному пункті варто їх шукати окремо. У Львові, наприклад, бюро знахідок працює як повноцінне комунальне підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради» та надає свої послуги за плату, розмір якої визначила міська рада.

Бюро знахідок, за рідкісними виключеннями, не користуються особливою популярністю, проте є допоміжним способом повернути втрачені документи, особливо, якщо йдеться про згубу у міському транспорті чи адміністративних будівлях.

У випадку знахідки платіжної картки:

– Зателефонувати на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки, та повідомити про знахідку. Банк зможе сконтактувати із безпосереднім власником та повідомити йому про втрату, блокування та подальший перевипуск картки, а вам рекомендувати знищити картку;

– Передати у найкоротші строки знайдену картку до найближчого відділення відповідного банку, якщо це можливо.

У жодному разі не залишайте картку собі та не намагайтесь нею скористатися – такі кроки можуть розцінюватися як шахрайство або заволодіння чужим майном!